Bali Cinsi Kedi Irk Profili
rüyam
Bali Cinsi Kedi Irk Profili
0
504
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
rüyam Hayvansever
*
  • Konular2
  • Mesajlar4
  • Rep puanı 0
Balili zekaları, arkadaş canlısı, meraklı ve eğlenceli doğaları ve çarpıcı güzellikleri ile tanınırlar. Ayrıca çoğu zaman sesli ve daha çok talepkardırlar. Cins , kedilerin daha uzun bir kürk tipi geliştirmesine neden olan saf cins Siyamda kendiliğinden oluşan bir genetik mutasyonun bir sonucu olarak ortaya çıktı.
Bali Tarihi

Balili'nin Endonezya ile herhangi bir bağı yoktur (Siyam akrabaları aslında Tayland'lıdır), yetiştiriciler, kedinin zarafetinin ve zarafetinin Bali Tapınaklarındaki dansçılarınkini yansıttığını düşünerek yaratıldı.

Cinsin uzun bir geçmişi yok. İlk olarak 1940'larda Amerika'da uzun tüylü Siyam kedileri bir çöpte göründükten sonra tanıtıldılar. Bu kendiliğinden oluşan mutasyon, yetiştiricilerin bu çeşidi daha fazla beslemeye çabalamasına neden oldu ve ilk Bali ıslah programı 1950'lerde tanıtıldı.

Bazı insanlar Bali'yi uzun tüylü bir Siyam Kedisi türü olarak görebilirken, bu, safçılar arasında kargaşaya neden oldu ve üreme çevrelerinde artık 'Uzun saçlı Siyam' olarak anılmamalarının nedenlerinden biri.

Kedi fanciers Federasyonu 1961 yılında Bali resmi şampiyona statüsü verdi.

Bali Bakımı
Balili genellikle çok aktif, zeki, sevecen ve özellikle sosyal, orta boy bir kedidir. Oynamaktan zevk alırlar ve çok meraklıdırlar, bu yüzden onları eğlendirmek ve teşvik etmek için çok sayıda oyuncağınız , tırmalama direkleriniz ve zenginleştirme fikirleriniz olması önemlidir .

Akıllı kişilikleri, olumlu pekiştirme yöntemleri kullanılarak diğer birçok cinsten daha kolay eğitilebilecekleri anlamına gelir . Akıllı ve çok zarif olsalar da, saçma ve eğlenceli maskaralıkları nedeniyle hala bazen palyaço olarak anılırlar.

Ayrıca arkadaşlık isterler. Bir seferde uzun süre yalnız bırakılmaya uygun bir kedi değildirler ve bu onların sıkıntılı hale gelmelerine ve muhtemelen yıkıcı davranışlar sergilemelerine neden olabilir . Uygun tanıtımlarla, çocuklar, köpekler ve diğer evcil hayvanların yanında iyi yaşayabilen bir cinstir. Genellikle bir aile kedisi olarak popüler bir seçimdir.

Pek çok kedi gibi onlar da yüksek görüş noktaları bulmayı severler, bu yüzden yüzeyleri temiz tuttuğunuzdan ve onlara arzu ettikleri takdirde barış sağlamak için uygun "saklanma" noktaları sağladığınızdan emin olun. Bu, perdelerinizin bozulmasını ve kırılgan eşyalarınızın parçalanmasını önleyebilir.

Sakin bir evden hoşlanıyorsanız, Balili sizin için bir kedi olmayabilir; özellikle vokal olmalarıyla tanınırlar ve sahipleriyle sohbet etmeyi severler, genellikle ilgi talep ederler . Genelde normal bir Siyamdan biraz daha sessiz olarak kabul edilirler.

Bali'nin orta uzunlukta, ipeksi bir kürkü vardır ve mevsimsel olarak dökülürken, paltoları çok fazla bakım gerektirmez. Astarları yoktur ve bu, düğümlenmeye veya paspaslanmaya yatkın olmadıkları anlamına gelir. Tüylerinin iyi durumda kalması için haftada bir kez gevşek, ölü tüylerden iyi bir fırça ile kurtulmanız yeterli olacaktır.

Cins, çeşitli farklı renklerde gelir. Kabuğun ana gövdesi genellikle kremsi beyazdır, ancak yüz, kulaklar, tam kuyruk ve bacaklarda bulunan farklı renk noktalarına sahiptir. Bunlardan en yaygın olanları fok, çikolata, mavi ve leylaktır ve bunlar kabul edilebilir resmi cins standartları olarak kabul edilen dördüdür. Kırmızı, vaşak ve kaplumbağa kabuğu renk noktalarında da gelebilirler.

Parlak mavi gözleri, büyük kulakları, etkileyici tüylü kuyrukları ve kaslı fiziği ile çarpıcı derecede güzel ve atletik bir yaratıktır. Yine de büyük kulakları, bazı kedilerden biraz daha fazla temizliğe ihtiyaç duyabilir .

Bazı Balili aşıklar hipoalerjenik bir cins olduklarını iddia ediyorlar. Yine de bunun arkasında bilimsel bir temel yok. Balili'nin astarının olmaması, daha az tüy döktüğü anlamına gelir ve bu, potansiyel bir alerjik reaksiyonu en aza indirebilir, ancak kesinlikle bir garanti değildir.

Yaygın Sağlık Sorunları
Genellikle sağlıklı bir cins olsalar da, Balili, Siyam ile aynı kalıtsal koşullardan bazılarını geliştirebilirler. İyi bir yetiştirici, gelişen sorunları en aza indirmek için titiz sağlık kontrolleri yapacaktır.

Dahil etme eğiliminde olabilecekleri koşullardan bazıları:

Göz problemleri ( Progressive Retinal Atrophy , Bali'de görülen en yaygın sağlık koşullarından biridir. Ayrıca şaşı olma (bu çoğunlukla ortaya çıkmış olmasına rağmen) ve glokom geliştirmeye eğilimli olabilirler)
Karaciğer Amiloidozu (bu, karaciğerde biriken amiloid proteinlerini içerir ve bu, işlevi azaltır ve karaciğer yetmezliğine yol açabilir)
Solunum sorunları (en yaygın olarak astım veya bronşiyal hastalık / enfeksiyonlar)
Nörolojik problemler (Aşırı tımar ve yalamaya neden olan hiperestezi sendromu ve hızlı göz hareketine neden olan Nistagmus)
Kalp sorunları (Dilate Kardiyomiyopati dahil)
Diyet ve Beslenme
Herhangi bir kedi gibi Balili, kiloyla ilgili sağlık sorunlarından kaçınmak için uygun şekilde porsiyon kontrollü yüksek kaliteli bir diyetle beslenmelidir. Seçici yiyiciler oldukları biliniyor, bu yüzden kuru mama yemekten daha ıslak bir diyet yemeye daha yatkın olduklarını fark edebilirsiniz . Islak diyet yapıyorlarsa, diş eti hastalığına yakalanmalarını önlemek için daha düzenli bir diş hijyeni rejimine ihtiyaç duyabilirler .


Foruma Git: